Dom czy mieszkanie od dewelopera?

dom czy mieszkanie od dewelopera

Nieruchomość od dewelopera kojarzy się zwykle z wysokim standardem i rynkiem pierwotnym. Jednocześnie ceny u dewelopera bywają dość wysokie, a metraż nie zawsze zbyt duży. Jakie są plusy i minusy takich nieruchomości i co bardziej warto wybrać – dom czy mieszkanie?

Mieszkanie od dewelopera – dlaczego warto?

Mieszkanie od dewelopera jest całkowicie nowe, wykonane według obowiązujących standardów i technologii. W dodatku klient może zmienić projekt na etapie realizacji, decydując się na przykład na większą kuchnię, czy na inne rozmieszczenie punktów oświetlenia bądź gniazdek. Dzięki temu kupujący sam decyduje o tym, czy przykładowo metraż 60 m2 będzie mieć dwa pokoje, trzy, czy jeden duży. Konsultując te zmiany na etapie realizacji klient albo nic nie dopłaca, albo jakąś niewielką kwotę. Nie ma też żadnych problemów z tym, by nieruchomość powstała w planowanym terminie pomimo wprowadzonych zmian. 

Wybierając mieszkanie od dewelopera, można spodziewać się nie tylko efektownej kubatury budynku, ale również ładnej okolicy, w jakiej się znajdzie. Najczęściej wraz z mieszkaniem kupuje się też jakby dobrze zagospodarowaną przestrzeń dostępną na osiedlu, gdzie można wybrać się m.in. na spacer. Często też deweloper dba o to, żeby mieszkania były dostępne razem z parkingiem lub garażem, co dla wielu osób jest rzeczą niezbędną. Zwłaszcza jeśli samochód jest ich podstawowym środkiem transportu. 

Minusy mieszkania od dewelopera

Jednym z najpoważniejszych minusów, jaki wiąże się z zakupem mieszkania od dewelopera, jest czas oczekiwania na taką nieruchomość. Praktycznie nie zdarza się, żeby taki lokal był dostępny od ręki, ponieważ w momencie, gdy blok już powstanie, mieszkania są sprzedane. Oczekiwanie bywa frustrujące, a także sprawia, że rośnie niepokój, czy inwestycja na pewno dobiegnie końca. Nie każdy deweloper jest bowiem uczciwy pod tym względem, a czasem pojawiają się trudności, które uniemożliwiają dokończenie pracy nad projektem bloku mieszkalnego. 

Ponadto wybierając konkretne mieszkanie, nie zawsze można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać otoczenie wokół. Niekiedy sam lokal jest do zaakceptowania, natomiast może przeszkadzać zbyt duży hałas z zewnątrz. Może go powodować na przykład bliskie sąsiedztwo dyskotek i infrastruktury uniemożliwiającej wyciszenie się w swoich „czterech ścianach”. 

Dom od dewelopera – zalety

Największą zaletą zakupu domu od dewelopera jest to, że nie trzeba takiego budynku stawiać samodzielnie. Można więc uniknąć ryzyka związanego z wykonaniem projektu w sposób niewłaściwy, po niższych kosztach, czy wybierając ludzi, którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia. W nowych domach znajduje się też wiele nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które wpływają na niską stratę ciepła, a także na większą energooszczędność. Dla tych, którzy chcieliby mieć dom bez historii, jest to najlepsze rozwiązanie. Nie trzeba się zastanawiać, czy np. po wnętrzu nie krąży jakaś zła energia albo czy nie wydarzyło się w nim coś złego. Dom można również dostosować do swoich potrzeb, zanim deweloper go ukończy. Można lepiej spersonalizować dostępną przestrzeń, by każdy pokój miał swoje konkretne przeznaczenie i dla określonej osoby. 

Jakie są wady zakupu domu u dewelopera?

Dom od dewelopera to nie najtańsza inwestycja, mówiąc delikatnie – kosztuje nieraz dwa razy więcej niż budynek dostępny na rynku wtórnym. Poza tym na dom, który buduje deweloper, trzeba trochę poczekać – im bardziej deweloper jest „wzięty”, tym dłużej. Wadą zawierania umowy z deweloperem, który stawia dom, jest też to, że zapisy w dokumentacji nie zawsze są jasne i korzystne dla kupującego

Mieszkanie czy dom?

Mieszkanie jest zwykle mniejsze, niż dom, ale łatwiej je ogrzać. Z drugiej strony bliskie sąsiedztwo osób „za ścianą” może być uciążliwe, jeśli akustyka nie jest dostatecznie dobrej jakości. Z kolei domy od dewelopera mogą być atrakcyjne również dla złodziei, tym bardziej że osiedle nie jest tak dobrze zabezpieczone, jak to, na którym znajduje się blok mieszkalny. 

Koniec końców kupujący musi sam rozważyć, jakie ma priorytety, także pod względem ceny. Mieszkania od dewelopera są decydowanie tańsze niż domy, a czas realizacji krótszy. Niemniej zawsze warto sprawdzić, kto stawia dany budynek, żeby inwestycja nie okazała się najbardziej nietrafioną w całym życiu.