Jak czytać plan mieszkania? Oto zbiór praktycznych wskazówek

jak czytać plany mieszkania

Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z najważniejszych w życiu. Jej trafne podjęcie jest zależne od wielu różnych czynników, w tym od poprawnej znajomości konstrukcji i struktury mieszkania. Informacje te można z łatwością zaczerpnąć z jego planu, ale – no cóż – dokument ten wciąż dla wielu inwestorów pozostaje niezrozumiały.

Ściana działowa czy nośna?

Odróżnienie ściany działowej od nośnej na planie mieszkania jest kluczowe w kontekście planowania remontów. Tą pierwszą można z łatwością zburzyć, gdyż nie przełoży się to na osłabienie konstrukcji budynku. Z kolei ściana nośna nie może być w żadnym stopniu osłabiana. Jedyną rzeczą, którą w jej przypadku można zmieniać, to sposób wykończenia elewacji. Na planie mieszkania ściany nośne powinny być przede wszystkim szersze. Tak też jest w rzeczywistości, gdyż ścianki działowe są (a przynajmniej powinny) zostać wykonane ze stosunkowo cienkiej, ale wytrzymałej płyty gipsowej o grubości maksymalnie 8 cm. Dzięki zastosowaniu gipsu będzie można ograniczyć jej wykończenie jedynie do szpachlowania. W przypadku ścian gipsowych nie ma potrzeby nakładania warstwy tynkarskiej, która mogłaby ograniczyć przestrzeń wewnątrz budynku.

Rozmiar pokoju i jego ukształtowanie

Plan mieszkania to też bogate źródło informacji nt. ukształtowania każdego z pomieszczeń, a także jego powierzchni i kubatury. Na podstawie danych zapisanych w planie można dowiedzieć się, jaka jest długość i szerokość danego pokoju, a także… jak je przydzielić pod określone zastosowanie. Mało tego, znajomość tych danych pomoże w odpowiednim zaprojektowaniu wnętrza pod kątem zastosowanych w nim mebli. Stworzenie funkcjonalnej i idealnie dopasowanej aranżacji wnętrz będzie możliwe jedynie wtedy, gdy przyszły właściciel mieszkania dokładnie uwzględni każdy z wymiarów pokoju. Dzięki temu stworzenie zabudowy pod wymiar również jest dużo łatwiejsze.

Plany instalacji elektrycznej – co warto brać pod uwagę?

Kupując mieszkanie deweloperskie warto też zwrócić uwagę na rozplanowanie instalacji elektrycznej. Najważniejszą kwestią pozostaje rozmieszczenie poszczególnych gniazdek, tak jedno jak i trójfazowych. Ich umiejscowienie daje pewien wgląd w sposób rozmieszczenia poszczególnych urządzeń AGD. Analizując plan, warto szczególną uwagę poświęcić na łazienkę i kuchnię. To tam będą znajdować się kluczowe dla funkcjonowania domu urządzenia. Obserwując rozmieszczenie gniazdek na planie warto mieć ogólny plan zagospodarowania całej tamtejszej przestrzeni. Owszem, można wprowadzić zmiany w instalacji nawet po zakupie mieszkania deweloperskiego, ale wiąże się to z kosztownymi przeróbkami i z koniecznością ponownego odbioru całej instalacji elektrycznej. Warto w tym wszystkim uwzględnić też rolę oświetlenia.

Położenie pionu wentylacyjnego i kanalizacyjnego

Analizując plan mieszkania warto też przemyśleć kwestię aranżacji jego wnętrza z uwzględnieniem pionu wentylacyjnego i kanalizacyjnego. Nie da się ich przenieść w inne miejsce, co wiąże się z koniecznością doposażenia określonych sprzętów do ich umiejscowienia. Piony te można na planie dość łatwo zlokalizować. Najczęściej obrazuje go przekreślony kwadrat lub prostokąt. Ich położenie jest niezbędne do ustalenia lokalizacji podstawowych urządzeń wentylacyjnych, grzewczych, a także sanitarnych.

W którym kierunku otwierają się drzwi?

Każde mieszkanie od dewelopera powinno posiadać dokładny i precyzyjny plan, w którym określa się nawet takie szczegóły jak kierunek otwierania się drzwi. Informacja ta jest szczególnie istotna w kontekście ewentualnego ustawienia mebli, gdyż nie mogą one blokować przejścia pomiędzy pokojami. To samo dotyczy zresztą okien, które mogą zostać zablokowane przez nieopatrznie ustawione stoły i łóżka. Co ważne, zmiana kierunku otwierania drzwi jest możliwa nawet na etapie wykańczania jego wnętrza, ale nie można tego zrobić z drzwiami wejściowymi. Muszą one zapewniać maksymalną przepustowość ciągu komunikacyjnego, co wiąże się z koniecznością otwierania ich do wnętrza.

Podsumowując, to w jaki sposób zaprojektowane jest mieszkanie deweloperskie, musi zostać zdefiniowane w przedstawionym przez firmę budowlaną planie. Dzięki temu, jego przyszłym nabywcom będzie dużo łatwiej dostosować jego aranżację do własnych potrzeb.