Jak urządzić kawalerkę 30 m2?

kawalerka 30 metrów

Zaaranżowanie małego mieszkania nie musi być skomplikowane. Również, gdy kuchnia, jadalnia, sypialnia i salon to jedno pomieszczenie, da się urządzić przestrzeń ładną, funkcjonalna i niezwykle przytulną. Jak urządzić kawalerkę 30 m2? Oto kilka trików wnętrzarskich, które pozwolą uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Kawalerki są bardzo popularne wśród ludzi młodych. Główną tego przyczyną jest nowoczesne budownictwo, adaptacja starych mieszkań do użytku oraz chęć dość znacznego ograniczenia kosztów kupna lub wynajęcia mieszkania. Jeśli jesteśmy w posiadaniu właśnie tak malutkiego mieszkania, warto przestrzeń urządzić w sposób, który sprawi, że będzie nam się żyło wygodnie i funkcjonalnie.

Jakie meble do kawalerki wybrać?

Ponieważ małe mieszkanie musi być całkowicie funkcjonalne ważne, aby z rozmysłem i rozwagą kupować meble, jakie mają się w nim pojawić. Przestrzeń będzie bowiem jednocześnie naszą sypialnią, garderobą, łazienką, salonem, jadalnią a często nawet i kuchnią. Warto łączyć funkcje jednego mebla, dzięki czemu uda nam się zaoszczędzić przestrzeń. Stolik kawowy wyposażony w półki lub szuflady może być miejscem do przechowywania drobiazgów, a duża kanapa, na której zmieści się kilka osób, po rozłożeniu pełni funkcję wygodnego łóżka. Meble wybierane do kawalerki powinny cechować się prostymi kształtami i jasnymi kolorami oraz minimalistyczną liczbą wzorów. Najlepiej sprawdzą się te o gładkich jasnych powierzchniach, od których swobodnie odbije się światło. Warto również zastosować przenośne siedziska, które zapewnią miejsce do siedzenia podczas wizyty gości. Łatwo je przestawić i wykorzystać w inny sposób w zależności od potrzeb.

Jak urządzić kawalerkę 30 m, by była funkcjonalna?

Wybranie odpowiednich mebli to nie wszystko. Ważne jest również to, aby odpowiednio ustawić je w pomieszczeniu. Warto wiec przed przystąpieniem do aranżacji dokładnie przemyśleć kwestie ulokowania elementów w pomieszczeniu. Najlepiej postawić na wydzielenie poszczególnych stref. Nawet w najmniejszej kawalerce powinno ich być pięć:

  • korytarz — w małym mieszkaniu jest to zazwyczaj miejsce w okolicach drzwi wejściowych. Warto ustawić w tym miejscu nawet małą komodę na buty oraz wieszak na kurtki. Odpowiedni wygląd tych mebli sam w sobie może stać się wystrojem wnętrza. Dodatkowo jest to fantastyczne miejsce na powieszenie kilku ramek ze zdjęciami.
  • kuchnia — najczęściej pod postacią aneksu kuchennego. Często łączy w sobie funkcję kuchni i jadalni. Aneks kuchenny najlepiej umieścić w widnym rogu mieszkania i oddzielić od reszty pomieszczenia blatem, który służyć może jako stół i miejsce jadalniane. Dodatki do kuchni powinny być przede wszystkim funkcjonalne, warto na przykład postawić na zioła w ozdobnych doniczkach.
  • jadalnia — jeśli w kawalerce znajduje się dużo miejsca, warto ustawić stół i krzesła w sposób, w który oddzielają one część kuchenną od strefy wypoczynkowej. Dodatki, jakie możemy tutaj zastosować to ozdobne bieżniki na stół lub obrusy, a także kolorowe siedziska na krzesła. Sprawdzi się również mała dekoracja stołu.
  • część wypoczynkowa — najczęściej jest to połączenie salonu z sypialnią. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie kanapy narożnikowej, która posiada funkcję spania. Dzięki temu w dzień kawalerka będzie wyglądała bardziej reprezentacyjnie, a wieczorem zamieni się w wygodne miejsce do spania. Oczywiście nie może zabraknąć kolorowych poduszek oraz miękkich i ciepłych koców. Jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca dobrym rozwiązaniem jest również ustawienie dużej szafy lub komody. Miejsce do przechowywania, które dzięki temu zyskamy, będzie bardzo funkcjonalne. Zastosowanie luster na frontach szafy dodatkowo pomoże optycznie powiększyć przestrzeń.
  • miejsce do pracy i nauki — warto wydzielić miejsce, gdzie znajdzie się biurko i krzesło. Meble te nie wymagają wcale dużo miejsca, dlatego spokojnie mogą być zaaranżowane we wnęce. Jednak odpowiednie miejsce do pracy lub nauki doceni każdy, kto lubi wygodnie wykonywać swoje obowiązki.