Mieszkanie 3-pokojowe pod wynajem – dlaczego to dobra inwestycja na emeryturę?

mieszkania 3 pokojowe

O potrzebie oszczędzania na przyszłość wie niemal każdy. Prognozy dotyczące naszych świadczeń emerytalnych nie są najlepsze, więc warto już teraz myśleć o inwestycjach, które generowałyby pewne oszczędności na czas, kiedy przestaniemy być już aktywni zawodowo. Jedną z nich jest zakup mieszkania pod wynajem – na przykład 3 pokojowego. Rozwiązanie to ma wiele zalet oraz stanowi pewną propozycję na to, jak inwestować by nie tracić, ponieważ rynek wynajmu w Polsce ma się dobrze i z pewnością ma potencjał do dalszego rozwoju.

Mieszkanie pod wynajem – zadbaj o swój fundusz emerytalny

Sposobów na oszczędzanie jest tak naprawdę wiele. Jednak nie wszystkie będą równie efektywne. Niemniej jednak warto z dużym wyprzedzeniem pomyśleć o formie zabezpieczenia finansowego na przyszłość, dostosowanej oczywiście do indywidualnych możliwości. Można odkładać pieniądze do przysłowiowej skarbonki lub korzystać z lokat bankowych bądź innych instrumentów finansowych, ale można również kupić mieszkanie trzypokojowe pod wynajem.

Warto przy tym podkreślić, że zakup mieszkania pod wynajem lepiej rozpatrywać w kategoriach inwestycji dla przychodu niż pod kątem wzrostu wartości. Wynika to z tego, że w sytuacji kryzysu gospodarczego i deflacji wartość naszej nieruchomości będzie spadać, ale wpływy z jej najmu będą stale zasilały nasz budżet, stanowiąc dodatkowe źródło dochodu, który początkowo może być wykorzystywany na spłatę kredytu, a z czasem stanowić formę naszego funduszu emerytalnego.

Ponadto z wynajmu mieszkania zawsze możemy zrezygnować i dokonać jego sprzedaży – jeśli zrobimy to w okresie, kiedy rynek nieruchomości jest w miarę stabilny, to raczej na tym nie stracimy. Jest to więc dosyć płynna forma inwestycji. Do tego popyt na mieszkania będzie zawsze, bo chęć posiadania własnego lokum jest jedną z ludzkich podstawowych potrzeb. Jedni swoje wymarzone mieszkanie kupują a inny, z różnych powodów, zdecydują się na jego wynajem.

Mieszkanie 3 pokojowe – uniwersalne rozwiązanie

Decydując się na zakup mieszkania pod wynajem musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Wybierając mieszkanie dla siebie sugerujemy się na przykład lokalizacją, oferowanymi wygodami (miejsce parkingowe, garaż, ogrodzenie osiedla, plac zabaw, itp.). Na nieco innych rzeczach może zależeć najemcom, których trzeba sobie sprecyzować – czy szukamy rodziny czy też będzie to mieszkanie dla studentów? Ważna jest więc ilość pokoi, ich wielkość, dostępność jednej a może dwóch łazienek oraz kuchnia – otwarta czy zamknięta.

Niemniej jednak nie mając jasno sprecyzowanego profilu przyszłych najemców, to opcja mieszkania 3 pokojowego wydaje się być najbardziej uniwersalna. Sprawdzi się ono w przypadku zarówno rodzin z dziećmi, jak i studentów czy grupie przyjaciół bądź też par ceniących sobie swobodę i przestrzeń. Powierzchnia takiego mieszkania jest zwykle nie za mała i nie za duża, a co istotne generująca przy tym na umiarkowanym poziomie koszty utrzymania.

Większe mieszkanie to większy wydatek – czy to się opłaca?

Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i oczekiwań związanych z wynajem. Niemniej jednak decydując się na zakup mieszkania pod wynajem warto rozważyć zainwestowanie większej sumy pieniędzy na większe i bardziej przestronne 3 pokojowe mieszkanie właśnie z uwagi na jego funkcjonalność i uniwersalność. Wówczas ma się zdecydowanie więcej możliwości najmu niż w przypadku kawalerki czy niedużego 2-pokojowego mieszkania. Będąc posiadaczem 3 pokojowego mieszkania mamy większe szanse na szybkie znalezienie najemców i stałe wpływy do naszego budżetu.

Warto przy tym zaznaczyć, że uzyskując kredyt hipoteczny może stać się właścicielem mieszkania już za 10% jego wartości jego ceny z okresem kredytowania do 30 lat i zarządzać nim od razu z korzyścią dla siebie. Ponadto prowadzący własną działalność gospodarczą zgodnie z literą prawa mogą koszt nabycia nieruchomości amortyzować poprzez zmniejszenie swojej podstawy opodatkowania i nawet przez kilka lat nie płacić podatku dochodowego od uzyskiwanego z tego mieszkania dochodu