W co wyposażyć pokój dla przedszkolaka?

pokój dla dziecka

Wyposażanie pokoju dla małego dziecka może sprawić bardzo dużo frajdy rodzicom. W przypadku takiego pomieszczenia mamy bowiem do czynienia z pełną dowolnością w dobieraniu, często kontrastujących, elementów wyposażenia. Pełna swoboda musi jednak iść w parze z logiką, dlatego nie można zapomnieć o pewnych podstawowych elementach wyposażenia, które muszą znaleźć się w pokoiku. Co więcej, pokój dla przedszkolaka to nie tylko meble dziecięce czy zabawki.

Meble dziecięce, zabawki i co jeszcze? Pokój dla przedszkolaka nie może być nudny!

Po pierwsze zadbajmy o ciekawą kolorystykę wnętrza. Można robić to na wiele sposobów. Oczywiście podstawową kwestią jest dobranie farb, materiału wykonania podłóg itp. Przyjmijmy jednak, że te elementy są już gotowe, a my zajmujemy się tylko i wyłącznie wyposażaniem pomieszczenia dla naszej małej pociechy. Aby nieco rozjaśnić wnętrze, możemy zrezygnować z rolet na rzecz cienkich, kolorowych zasłon okiennych. Na ścianach możemy umieścić plakaty, duże ramki na zdjęcia. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie, choćby małego fragmentu, ściany ze zmywalną farbą. Pozwoli ona dziecku ryzować, malować, bawić się, bez obawy o powodowanie zniszczeń. Inną możliwością na poszerzenie spektrum kolorów we wnętrzu jest ozdabianie ścian. Można wykorzystać barwne motywy kwiatowe lub bajkowe. Pamiętajmy, że kolory odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie uczenia się dziecka. Pokój powinien być zatem kolorowy, barwny i nie może być w żadnym wypadku nudny.

Zobacz także jak wybrać osiedle przyjazne dzieciom.

Jakie meble dziecięce stanowią podstawę? W pierwszej kolejności łóżko

Pokój dla przedszkolaka musi zostać wyposażony w wygodne, najlepiej nieco większe, łóżko. Dziecko będzie rosnąć dosyć szybko, dlatego nieopłacalnym rozwiązaniem okazuje się zakup dobrze dopasowanego miejsca do spania. Łóżko dziecięce powinno być większe, ale też bez przesady – aby nie burzyło całej aranżacji pomieszczenia. Zadbajmy o ciekawą pościel, działającą na zmysły dziecka. Dzieci uwielbiają także przytulanki, dlatego zakup pluszaka, który zostanie najlepszym przyjacielem dziecka, jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Łóżko musi być wygodne, najlepiej nierozkładane, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy bawiąc się na nim. Warto zwrócić uwagę na sposób wykonania mebla. Musi być ono wygodne, jednak nie za miękkie, tak by sen i odpoczynek był wartościowy.

nowe osiedle w Krakowie

Łóżko to nie wszystko. Inne meble dziecięce, które muszą znaleźć się w pokoiku pociechy

Meble dziecięce, w które zostanie wyposażony pokój dla przedszkolaka to m.in. szafka na ubrania, regały z dużymi przegrodami, biurko i krzesło dopasowane do wzrostu dziecka oraz szafeczka na zabawki. Można również zdecydować się na dużą komodę, albo szafę na ubrania, która z pewnością przyda się w przyszłości. Skupmy się jednak na regałach z szufladami, gdyż to w nich dziecko będzie przechowywać najważniejsze przedmioty, potrzebne do codziennej nauki. Warto, aby szuflady były szerokie i lekkie w wysuwaniu, tak aby dziecko nie zrobiło sobie nimi krzywdy. Muszą być pojemne, gdyż będziemy w nich przechowywać przybory szkolne, bloki rysunkowe, farby, ale również i zabawki. Pokój dla przedszkolaka powinien być także wyposaży w biurko z dużym blatem. Chodzi przede wszystkim o wygodę „w pracy” dziecka. To przy nim będzie ono w przyszłości odrabiało lekcje czy korzystało z komputera. Wyposażenie pokoju może być uzupełnione przez ciekawe elementy dekoracyjne, które powinny być jednak wzorzyste i kolorowe, tak aby przyciągać uwagę dziecka i upiększać całościową aranżację wnętrza.